.

סדנת תמיכה להקלת מטרד הטינטון (רעשים באוזניים]

על ידי שליטה במתח, בצורת החשיבה ובתשומת הלב, אנו יכולים לשלוט בטנטון  במקום שהוא ישלוט בנו.

 • הטנטון הוא תופעה שבה אדם שומע צליל שאין לו מקור חיצוני אמיתי ויכול לנבוע מכל אזור במערכת השמע עד לקליפת המוח. לפחות אחד מכל עשרה אנשים סובל מטינטון.

 • הטנטון יכול להגרם, בין השאר, כתוצאה מחשיפה לרעש חזק, תרופות הפוגעות במערכת השמע, מחלות דלקתיות וחבלת ראש/צוואר.

 • הסובלים מטנטון מדווחים לעיתים קרובות על תגובה רגשית קשה כגון ירידה במצב הרוח, חרדה ותחושת חוסר אונים; בנוסף מדווחים על קושי לתפקד בבית או בעבודה, קושי לצאת לבילויים או לעסוק בתחביבים האהובים. 

 • לעיתים נדמה שהטינטון "משתלט" על תשומת הלב והופך להיות מרכז העולם שלנו, כך שקשה להתרכז ולהתקדם דברים החשובים.

 • כשפונים לרופא, לעיתים יוצאים בתחושה קשה לאחר שנאמר כי "אין מה לעשות, עליך ללמוד לחיות עם זה".
   
 • לרוב חווים תסכול רב, שכן הטינטון אינו תופעה שניתן לראות מבחוץ והחוויה היא של "לא מבינים את הסבל שלי". האנשים בסביבתנו מצפים שנתנהג כרגיל או פשוט "להתרגל לזה".

 • פעמים רבות הטינטון מקשה על השינה ומטריד יותר בשעות השקט של הלילה או כשמתעוררים בבוקר.

 • לעיתים גם נוצרים מתחים במערכות היחסים עקב המתח הרגשי ותחושות תסכול.

 • הסבל הנגרם מהטינטון הינו מעל ומעבר למה שצפוי מגירוי קבוע ולרוב מתון (בעקבות מנגנון הישרדות ביולוגי שרצוי להבין איך הוא פועל).

מטרת הסדנה

כאשר הטינטון מציק, מחמיר, פוגע בשינה, מעורר רגשות קשים, מקשה על פעילויות חברתיות או על השהות במקום שקט, לרוב אין אנו יודעים איך להקל על עצמנו. אנו מתחילים לשקוע במחשבות ורגשות מטרידים שמעצימים את המתח, מקשים עוד יותר לסבול את הטינטון ויוצרים מעגל אכזרי.

לכן, מטרת הסדנה היא להעניק, בצורה פשוטה וברורה, את הכלים והמיומנויות שיעבירו אותנו ממצב של חוסר אונים לחוויה משמעותית של "יש לי מה לעשות מול הטינטון כדי להרגיש טוב יותר" -  שליטה רגשית, מיקוד, ניהול המצב ושינוי התייחסות כך שיותר ויותר הטינטון יעבור ל"מאחורי הקלעים" של תשומת הלב (במקום להיות במרכז הבמה) ויחול שיפור באיכות החיים, במצב הרוח, בתפקוד בעבודה, בבית ובמערכות היחסים.

מחקרים מראים שכאשר אנשים לומדים אסטרטגיות שונות לשליטה עצמית ומיישמם אותן בשגרת היומיום שלהם, הדבר עוזר להם בלהתמודד עם הטינטון - בעיקר בתקופות בהן הטינטון מחמיר, או מציק, כשקשה לישון, או כשמרגישים מדוכאים או מודאגים בגלל הטינטון.

"לפיכך, אם הייתי צריך להעביר מסר אחד בנוגע לטיפול בטינטון הייתי מציע לסובלים מטנטון, להשקיע מאמציהם בתרגול טכניקות העוזרות למזער את התגובה הרגשית לגירוי, כך שגם אם ישמעו אותו לא יקשיבו לו."
- ד"ר יעקב בן דוד, רופא אא"ג, מומחה לטינטון

חלק מן הנושאים שנלמד בסדנה:

מדוע כל כך קשה להתרגל לטינטון? - המנגנון המאתגר של הטינטון ומה המפתח להסתגל אליו

מודל א-ב-ג-ד-ה ואיך משתמשים בו להתמודד עם הטינטון, לשלוט ברגשותינו ולשפר את איכות חיינו

טכניקות הרפייה לשבירת המעגל האכזרי של טינטון - לחץ - טינטון

טכניקות ותרגולי שליטה בתשומת הלב בכדי להעביר את מוקד חיינו מהטינטון למה שבאמת חשוב לנו

טכניקות דמיון מודרך - כיצד ליצור מפנה בהתייחסות לטינטון ובהרגשתנו בכדי להאיץ הסתגלות

ניהול מחשבות טורדניות: טכניקות עצירת מחשבות בכדי לקטוע תהליך מערבולת רגשית עקב הטינטון

טכניקות הוראה עצמית - לפני, תוך כדי ואחרי האתגרים שמציב לנו הטינטון

הצלחה מוכחת מחקרית

הסדנה מבוססת על שיטתם של Jane L Henry & Peter H Wilson מאוסטרליה, שנחשבים למומחים עולמיים בתחום הטיפול הקוגניטיבי בכלל, ובתחום הטיניטוס בפרט.

סדנאות אלו נמצאו כיעילות בשיפור איכות חייהם של הסובלים מטינטון כפי שהופיע במספר מחקרים, ביניהם במחקר מבוקר
מ-2011:

Systematic review and meta-analyses of randomized controlled trials examining tinnitus management Hoare et al., Laryngoscope 121, July 2011

נמצא מחקרית כי אנשים אשר חווים את אותה רמת טינטון עשויים להגיב בצורה שונה לחלוטין – חלקם יחוו חרדה, דכדוך, כעס ותסכול ואילו אחרים יגיבו באדישות יחסית וימשיכו בחייהם כרגיל. נשאלת השאלה: מה עושה את ההבדל? והאם ניתן "לעבור" מהקבוצה הסובלת לקבוצה האחרת?

על פי הגישה הקוגניטיבית המפתח נמצא בסוג הפרשנות למציאות. באמצעות תרגול נכון ניתן ליצור מפנה חיובי בצורת החשיבה ביחס לטינטון, ביכולת ההסתגלות ובמצב הרגשי וההתנהגותי.


מנחה הסדנה

שמי עמית בן דוד, לפני כחמש שנים התחלתי לסבול מטנטון וירידה בשמיעה. בהיותי בנו של רופא בכיר ומומחה בטינטון, ביליתי כבר בתור ילד שעות רבות בלעזור לאבא שלי להקליד למחשב חוות דעת של סובלי טינטון, השתתפתי בסדנאות שהעביר להם, ושמעתי על הסבל שחווים.

תמיד איפשהו פחדתי "לחטוף" את זה בעצמי. אמרתי בלב "רק שזה לא יקרה לי..." וכשזה קרה, וכשחוויתי את חוסר האונים, הלילות הלבנים, החרדה והבדידות במערכה, הייתי צריך לגייס את כל מה שיכולתי כדי לעזור לעצמי. רכשתי עוד ועוד ידע, התנסיתי במגוון של שיטות וכשהרגשתי טוב יותר ויותר הבטחתי לעצמי לעזור גם לאחרים.

בתשע השנים האחרונות מלווה אנשים באמצעות כלים של אימון אישי, שיטת EFT לשחרור רגשי ובאמצעות טכניקות הרפייה ושינוי דפוסי חשיבה.

מניסיוני ומניסיון אנשים רבים שעבדתי איתם יש דרכים מעולות להפחית את הסבל המתלווה לטינטון, זה דורש אימון ולקיחת אחריות אישית, חשוב להבין שאף אחד לא יעשה את זה בשבילך. הקבוצה נותנת מסגרת תומכת לעשות זאת ביחד.

שאלות נפוצות

האם לא עדיף לי להתרכז בלמצוא תרופה שתעלים את הטינטון עצמו? 

אין כאן סתירה. לחיפוש אחר תרופה ש"תסגור" את הרעש או תעלים את הטינטון יש את המקום שלו וחשוב להתעדכן ולהתנסות - כל עוד משלבים זאת בתהליך הסתגלות מחשבתי-רגשי.

מניסיוני הרובד החשוב ביותר הוא להשקיע את מירב המאמצים בתרגול טכניקות העוזרות למזער את התגובה הרגשית לגירוי. ישנם אנשים שנופלים למעין מלכודת פסיכולוגית כאשר מתרוצצים עוד ועוד אחר "תרופה" - הם בעצם עסוקים כל הזמן בלברוח או להילחם בטינטון ולכן לא בעמדה להשלים איתו, להתמודד איתו, להסתגל אליו ולהמשיך בחייהם.

אנשים אלו, אם יצרו מפנה בהתייחסות שלהם לטינטון וידעו איך להתמודד איתו פסיכולוגית, יוכלו תמיד גם ליהנות (ממקום נינוח יותר) מטיפולים או תרופות במידה ויופיעו.

ארגיש נוח יותר אם בן/ת הזוג שלי יהיו לצידי בסדנה. כך יוכלו גם להבין טוב יותר את ההתמודדות שלי ולתמוך בי - האם זה אפשרי?

תלוי כמה אנשים ירצו להביא בני זוג או בני משפחה במחזור הנוכחי. אם יהיה מקום, הם יוכלו להצטרף בשמחה וללא תוספת תשלום.

האם ההתעסקות סביב נושא הטינטון בסדנא לא תמקד אותי יותר בטינטון במקום לשכוח ממנו?

אני אומר שגם ככה אנשים השוקלים לבוא לסדנה מתעסקים הרבה עם הטינטון,  גם אם זה באופן תת הכרתי שמשמר את הסבל. הניסיון המאומץ להתעלם ממנו לרוב רק משמר אותו.

בסדנה אכן הטינטון במרכז תשומת הלב, ולכן אני משבח את המשתתפים על אומץ ליבם לעשות את הדרך הזאת ולהתבונן "בעיניים של הנמר" - אך רק בכדי שבטווח הארוך יגיע שיפור. זה כמו חדר מבולגן: אפשר לשבת בחדר החשוך ולהתלונן עליו עוד ועוד תוך ניסיון להתעלם מהבלאגן, או לבחור להיות פעילים, לפתוח את האור, ולהתבונן באומץ על מה בדיוק יש בחדר, ולעשות ניקיון בצורה מסודרת. ברור שבזמן הניקיון אנו מתעסקים עם "אבק ובלאגן" אך בסופו המרחב נקי ונעים יותר.

משובים של בוגרי הסדנה

"סדנה מעולה – והעיקר מורה מאוד סבלני עם ידע ומקצועיות מרשימה.

ללא שום ספק, מספק כלים להתמודד עם בעיה שמבחינה רפואית אין ריפוי.

היות שגם ד"ר בן דוד משתתף – אני פשוט מלא הערכה ותודה לאין סוף. תשובות בטלפון ולא באינטרנט – ללא כל תמורה כספית, רק על מנת לעזור"


"אני נחום, מאז שאני זוכר את עצמי תמיד היה לי מין צפצוף כזה באוניים, הוא לעולם לא הפריע לי וחייתי איתו בשלום עד לפני כמספר חודשים שפתאום לילה אחד התעוררתי מרעש חזק מאוד באוזניים ומאז הוא מהווה מטרד שהולך ובא ומקשה עלי לנהל את שגרת יומי...

כבר במפגש הראשון גיליתי שהסדנה הזאת היא באמת משהו מיוחד, משהו שונה ושזה באמת הולך לעשות שינוי. 

בסדנה נחשפנו לאנשים נוספים שחווים את תופעת הטינטון, גילינו ותרגלנו דרכים להתמודד עם הטינטון ועם מצבי לחץ בכלל ומעל הכל הכרנו את המדריך עמית שהתגלה כאיש מרתק ומקצוען אמיתי.

עמית, חוץ מהיותו מדריך, הוא בן אדם מדהים ומעורר השראה לכולם שאין דבר העומד בפני כוח הנפש."


"יופי של סדנה.
עוזרת לא רק בקטע של טינטון אלא בכלל בהתמודדות עם מצבי לחץ ומתח יומיומי"

"קודם כל, אני שמחה שנטלתי חלק בסדנה הזאת. המדריך, עמית, מקסים ותומך ומעביר את השיעורים בסבלנות, חיוך ובהרגשה טובה, בעצם כולנו שווים.

סדנה זו מאוד עזרה לי בתחומי החיים ובטנטון בפרט...סבלנות, קבלה עצמית, שליטה עצמית! נשימות, דמיון מודרך!

עצות מועילות ודרכי טיפול לכל החיים, שלא אשכח לעולם ובטוח יעזור לשאר הסובלים מטנטון. אין לי ספק שאם נוכל לשלוט במחשבות השליליות – הכל קטן עלינו (והטנטון בעיקר).

מעריכה ומוקירה מאוד לד"ר בן דוד יעקב, ועמית על דרך מיוחדת ועזרה. תודה מיוחדת לעמית בן דוד.

בהחלט סדנה זו תעזור לרבים – למי שכן מוכן לשלוט בדבר הזה שנקרא טנטון."


שלום עמית,

אני רוצה להודות לך על המפגשים המרתקים שהיו לי בסדנה.אין ספק שאני לא אותו בנאדם שהייתי עם תחילת הסדנה ובסופה!

קיבלתי הרבה כלים איך להתמודד עם הטינטון, אני משתמשת כמעט יום יום במיומניות שלמדתי, הטינטון לא עבר [וכנראה לא יעבור] אבל בזכות הידע הרב שרכשתי בסדנה אני יודעת מה לעשות ואיך לשלוט בו ולא הוא בי.....נושא ההרפיה שהיה רחוק ממני , הפך כעת לחלק חשוב בחיי!!!

מודה לך מקרב לב,זכיתי להכיר בחור מיוחד

עם ידע  רב ומטפל יוצא מהכלל!

תודה

מימי גלאון

איפה ומתי נערכת הסדנה?

הסדנה בנויה מ-8 מפגשים שבועיים בני כשעתיים וחצי כל אחד. 
לתאריכי הסדנה ומיקום הסדנה הקרובה יש ליצור קשר בטלפון 052-5623001 או בטופס יצירת הקשר.

תנאי השתתפות בסדנה

לאחר בירור רפואי

מוכנות לתרגול התכנים בין המפגשים בכדי לחוות את מירב התועלת

מעוניינים לשאול שאלה או להירשם?
השאירו פרטים בטופס ואחזור אליכם בהקדם האפשרי.
ניתן גם ליצור קשר:
בטל' 052-5623001 או במייל: amitbd@gmail.com 

דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון סלולארי *

סילבוס הסדנה:

בשיעור הראשון 

נלמד אודות תופעת הטינטון עצמה מבחינה ביולוגית ומחקרית בכדי שנוכל להפריך מיתוסים ולהיות יעילים יותר בהתמודדות שלנו על המטרד. לצורך כך הזמנתי את ד"ר בן דוד, מומחה לטינטון, להעביר הרצאה זו, בכדי שיוכל לענות על כל שאלה רפואית. בנוסף נבין את הגישה הפסיכולוגית לטיפול בטינטון ונקבל סקירה של התוכנית.

בשיעור השני + השלישי

נלמד כיצד עובד המנגנון שיוצר את הסבל הרגשי וכיצד ניתן לנצל אותו לטובתנו. נלמד את מודל א-ב-ג-ד-ה בכדי לזהות את תוכן המחשבות שלנו כאשר הם נתקלים בבעיה, למשל בהחמרה של טינטון, ונרכוש דרכים לאתגר את הנכונות והדיוק של המחשבות הללו. לאחר מכן, נוכל להחליף את הפרשנות השלילית האוטומטית (שלרוב מתרחשת מבלי שנשים לב) בפרשנות בונה ויעילה יותר מה שמוביל לשיפור בהרגשה הכללית, אופטימיות, עליה בביטחון העצמי, בתחושת המסוגלות ובחוויית השליטה.


בשיעור הרביעי

נלמד לזהות יותר 12 סוגי מחשבות שליליות בהקשר של טינטון ולקטוע חשיבה שלילית כשהיא רק מתחילה. נלמד איך להתערב באופן יזום, בכדי למנוע היווצרות ספירלת מחשבות שליליות שיוצאות מכלל שליטה.

בנוסף, נלמד טכניקות הרפייה ונקבל תמיכה לתרגל אותן. ישנו מעגל שלילי בין מתח לטינטון, שקשור למערכת העצבים. מעבר לכך, ידוע שכאשר מצטבר מתח, הכל נראה גרוע יותר, כולל הטינטון. כאשר מרפים באופן שיטתי ועקבי, כל מטרד כרוני הופך ל"רך" יותר. מעבר לכך להרפייה ישנן תועלות בשיפור השינה.

בשיעור החמישי

נלמד ונתרגל לשלוט בתשומת הלב שלנו בכדי שנוכל לשחרר את תשומת הלב "הכלואה" בטינטון ולהתמקד במה שחשוב לנו בחיים, להגדיל את תחושת השליטה שלנו ביחס לטינטון, לשפר את השינה וההתמודדות שלנו עם הטינטון כששקט/רועש מדי. 

בשיעור השישי

נלמד תרגולי דמיון מיוחדים לטינטון בכדי לשפר את ההסתגלות לטינטון, לייצר הרפייה עמוקה ובריאה ולחזק את תחושת השליטה והריכוז.

בשיעור השביעי

נלמד טכניקות הוראה עצמית, אשר יאפשרו לנו לנהל מצבי מתח מאתגרים במיוחד הקשורים לטינון ובכלל ע"י שניהפך למאמנים האישיים של עצמנו - נדע איך להתכונן למצבים מלחיצים, להעצים את עצמנו תוך כדי וללמוד מהם לאחר מכן. 

בשיעור השמיני

נעשה חזרה על כל מה שלמדנו וסיכום תמציתי של היישום בחיי המיומיום - שילוב של טכניקות המאפשרות לנו יכולת התמודדות משמעותית מול הטינטון. בנוסף נעשה תרגיל התמקדות לעבר יעדים אישיים.

כל המשתתפים יקבלו הקלטות של התרגולים השונים בכדי שיוכלו להתאמן עליהם צעד אחר צעד בביתם, בצורה פשוטה ומונחית, ובכך לשפר יותר ויותר את הרגשתם הפנימית, יכולת השליטה שלהם, איכות השינה, הריכוז, ואיכות החיים בכלל - הן במהלך הסדנה והן אחריה.

משובים נוספים של בוגרי הסדנה

"הסדנה מאפשרת להתבונן על הטינטון קצת מהצד ולא להתייחס אליו כאיום המלווה את חיי, אלא כחלק ממני.

באמצעות הסדנה למדתי מספר כלים קוגנטיביים כגון מיקוד המחשבה, דמיון מודרך, איתגור מחשבות שליליות וכלים שעזרו לי רבות להדחיק ולשלוט במחשבות השליליות המתלוות לטינטון.

במשך שנתיים וחצי אני לוקחת תרופות באופן קבוע ללא השפעה דרמטית על הטינטון. הסדנה חיזקה אצלי את ההבנה שהשליטה "והטיפול" בטינטון היא בעיקר באמצעות המחשבה.

ההבנה שמחשבה שלילית היא בשליטתי חלחלה היטב בסדנה,
כך שאפילו "הייאוש נעשה יותר נוח" והטינטון נתפס כמשהו
שאפשר לחיות אתו "בשלום" ו"בשכנות טובה".


"סדנה יעילה, מעשית, מדריך מקצועי ואמין.
סדנה שגורמת להרבה דברים שקראתי להיות מעשיים"


"הסדנא חיזקה את האמונה שלי שהאני הפנימי שלנו חיובי מטבעו, ושליטה במחשבות הצצות במודע יקבע איך יראה היום שלנו.

למדתי לכוון את המחשבות שלי כך שישפרו את הרגשתי, גם לגבי הטינטון שיש לי. תודה על הסדנא ועל מדריכים כמוך וכמו אביך, לומדת מכם"


מעוניינים לשאול שאלה או להירשם?
השאירו פרטים בטופס ואחזור אליכם בהקדם האפשרי.
ניתן גם ליצור קשר:
בטל' 052-5623001 או במייל: amitbd@gmail.com 

דואר אלקטרוני *
שם *
טלפון סלולארי *

אני מאחל לכם חיים שקטים, מלאים בשמחה, אהבה, אושר ויצירה.

שלכם,

עמית.

נבנה באמצעות מערכת דפי הנחיתה של רב מסר

.